به طور کلی سه نوع روش گرمایش از کف وجود داشته و مورد استفاده قرار میگیرد که شامل گرمایش با هوای گرم، گرمایش با جریان الکتریسته و گرمایش با استفاده از آب و لوله های پنج لایه است که در ادامه به بررسی این سه روش خواهیم پرداخت.

لوله نیوپایپ

نشان دهنده این نوع سیستم

گرمایش از کف با هوای گرم

به دلیل اینکه هوا نمیتواند گرمای زیادی را در خود نگاه دارد روش هوای گرم در موارد مسکونی چندان به صرفه نیست. این روش همانطور که گفته شد، در گذشته مورد استفاده قرار میگرفته است.

گرمایش از کف با جریان الکتریسیته

در روش گرمایش از کف الکتریکی گرما به وسیله مقاومت الکتریکی اتفاق می افتد و زمانی مقرون به صرفه است که قیمت انرژی الکتریکی کم باشد. درصد زیادی از گرمای خروجی این سطوح الکتریکی نیز به روش تابشی آزاد میشود. این روش اغلب به دلیل ارزان بودن انرژی الکتریکی در کشورهای اروپایی و آمریکایی مورد استفاده قرار میگیرد همچنین به دلیل عدم یخ زدگی استفاده از این روش برای ذوب برف بسیار کاربردی است.

گرمایش از کف با آب گرم و با لوله نیوپایپ

نیوپایپ و استفاده از آن در مقایسه با دو روش ذکر شده سیستم گرمایش از کف با آب گرم (هیدرونیک) و با استفاده از لوله های پنج لایه نیوپایپ در ایران به دلیل گرم کردن آب که از نظر اقتصادی کاملاً قابل توجیه است، سالهای متوالی بیشتر از سایر روشها مورد استفاده قرار گرفته است. در سیستم گرمایش از کف هیدرونیک در لوله پنج لایه نیوپایپ آب گرم با چرخش از میان شبکه ای از لوله ها که در استاندارد توصیه شده و تمام کف را پوشش میدهد به آرامی حرارت را در تمامی سطح کف به صورت یکنواخت توزیع میکند در این نوع گرمایش جریان آب گرم به صورت مویرگی در کف ساختمان جاسازی شده و نقش حامل انرژی را ایفا میکند. دمای آب گرم ورودی در لوله های نیوپایپ کف در این سیستم گرمایشی، معمولاً بین ۳۰ تا ۵۰ درجه سانتی گراد بوده و منبع حرارتی آن در مقایسه با دیگر روشهای موجود که دمای آب در آنها بین ۶۰ تا ۷۵ درجه سانتی گراد است با دمای پایین تری کار کرده و همین این مهم امر باعث صرفه جویی ۲۰ تا ۴۰ درصدی مصرف انرژی میشود که استفاده از این روش را حتی به نسبت استفاده از شوفاژ ها و روش های گرمایش قدیمی نیز به صرفه می سازد چرا که علاوه بر صرفه جویی در انرژی وجه ی زیباتری به منزل و یا محل کار شما می بخشد. در این روش گرما به وسیله انتقال حرارت تشعشعی (تابشی) از کف منتشر شده و بیش از ۶۰ درصد انرژی به صورت تابشی به محیط انتقال مییابد تنها حرکت هوا در اتاق گرمایش از کف شده جریان طبیعی هوا است.
بیشترین روش استفاده از سیستم گرمایش از کف هیدرونیک با استفاده از بستر مناسب بتنی است به دلیل جرم حرارتی بسیار عالی بتن هر زمان که محلی نیاز به نصب سیستم گرمایش از کف داشته باشد اولویت با بستر بتنی خواهد بود. بعد از آن که بتن ملات کف گرم شد حرارت را از خود متصاعد خواهد کرد. مطابق محاسبات جرم حرارتی کف گرم شده ۷۰ برابر بیشتر از سیستم گرمایش هوای داغ است. امروزه استفاده از سیستم گرمایش از کف در تمام دنیا و ایران گسترش یافته و آمار، نشان دهنده رشد روزافزون این سیستم در دهه گذشته در کشورهای دنیا است.

به طور کلی می توان گفت بهترین و به صرفه ترین روش گرمایش از کف استفاده از لوله های پنج لایه به خصوص نیوپایپ برای راه اندازی این سیستم است. شما می توانید با خرید لوله و اتصالات پنج لایه خود برای اجرای این سیستم از هایپرلوله از اصلی بودن اجناس و برخورداری از بیشترین درصد تخفیف اطمینان حاصل فرمایید.تنها کافیست پس از مشاوره با مامور تاسیسات خود برای دریافت مشاوره و یا پیش فاکتور با همکاران ما در هایپرلوله تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید