یکی از روش های نوین ذوب برف مخصوصا در مکان هایی با شرایط آب و هوایی سرد استفاده از این سیستم هاست که در ادامه به شیوه کارکرد و اجرای این سیستم ها خواهیم پرداخت.نیوپایپ

طراحی سیستم گرمایش از کف ذوب برف نیوپایپ

در سیستم گرمایش از کف نیوپایپ برای ذوب برف با سیستم هیدرونیک، اولین مسأله این است که لوله یخ نزند.
استفاده از موادی همچون ضدیخ و موادی بر پایه اتیلن گلیکول در این سیستم امری متداول است؛ فقط باید توجه داشت که این مواد داخل منابع حرارتی را دچار خرابی و فرسودگی می.کند به همین دلیل بایستی از سیستم پمپ و مبدل استفاده شود تا مواد ضدیخ به داخل سیستم راه پیدا نکند. در سیستم ذوب برف و یخ اغلب پیمانکاران روش مارپیچی را ترجیح میدهند با توجه به این که در این مورد فضایی به نام فضای مرز سرد و فشردگی لوله وجود ندارد، میتوان لوله را به صورت مارپیچ و یا حتی حلزونی در کف اجرا کرد.

اجرای سیستم گرمایش از کف نیوپایپ

علیرغم آنکه برای بسیاری از ،پیمانکاران محاسبات ریاضی مرتبط با نصب سیستمهای گرمایشی دشوار مینماید اما چنانچه مجری در زمینه تأسیسات، ماهر و با تجربه باشد یادگیری اصول سیستم گرمایش از کف نیوپایپ بسیار آسان خواهد بود و مجهز شدن به چنین دانشی اغلب به عنوان برگ برنده و امتیازی بزرگ برای پیمانکاران و مجریان به شمار میرود.
با این وجود عدم دقت در اجرای صحیح و نصب اصولی لوله ها در سیستم گرمایش از ،کف مشکلات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت چرا که بعد از ریختن ملات روی لوله های گرمایش از کف فرآیند تعمیر و اصلاح آن هم هزینه بر و هم واقعاً دشوار خواهد بود.
قبل از اجرای سیستم گرمایش از کف بایستی اجرای دیگر سیستمهای تأسیساتی از جمله سیستم آبرسانی، سیستم برق و فاضلاب صورت گرفته باشد. امروزه بسیاری از کارفرمایان سیستمهای فاضلابی را در سقف طبقه پایین و سیستم برق را در سقف کاذب اجرا میکنند با توجه به احتمال نشتی لوله های آبرسانی، توصیه میشود در این سیستم نیز از سیستم کلکتوری بدون اتصال در کف با استفاده از نسل جدید لوله های پلیمری استفاده شود.

جای گذاری جعبه کلکتور نیوپایپ

محل کلکتور نیوپایپ باید توسط طراح و با هماهنگی کارفرما و سازنده در نظر گرفته شود. کلکتورهای نیوپایپ باید در محلی که بعدها در دسترس بوده و مشکلی ایجاد نکنند، قرار گیرند. بدین منظور جعبه هایی برای نصب کلکتورها در آن طراحی شده و بنا به نوع کلکتورها، در مدل های مختلفی در بازار موجود است. معمولاً این جعبه ها با ارتفاع ۵۰ سانتی متر و در طولهای مختلفی ارائه می.شود. عمق اکثر این جعبه ها نیز حدود ۱۰ سانتی متر برای قرارگیری آسوده در میان دیوار است چرا که جعبه کلکتور باید در داخل دیوار مخفی شود. به دلیل این که کلکتورها بتوانند عمل هواگیری سیستم را درست انجام دهند، باید به اصطلاح روی سیستم سوار شده و ارتفاع بیشتری داشته باشند، لذا جعبه کلکتور باید حداقل در ۳۰ سانتی متری کف تمام شده باشد. منظور از کف تمام شده، پوشش نهایی کف است.
اختلاف ارتفاع در کف وجود داشته و در صورتی که این اختلاف ارتفاع بین دو سطح بیشتر از ۷۰ سانتی متر باشد آنگاه حتماً از جعبه کلکتور دیگری استفاده کرده و دو قسمتی که اختلاف ارتفاع دارند جدا میشود سپس مدارهای مخصوص به هر ارتفاع به محل همان جعبه کلکتور برده شده و به کلکتور وصل میشود. رعایت تمام نکات نصب برای هر جعبه الزامی است.
اما در صورتی که این اختلاف ارتفاع زیر ۷۰ سانتیمتر باشد، آنگاه از یک جعبه کلکتور استفاده کرده و فقط در محل بالاتر قرار می گیرد. اگر به ناچار در محل پایین تر از کف قرار گیرد آنگاه زیر جعبه دوباره به اندازه ۳۰ سانتی متر بالاتر از کف تمام شده سطح بالاتر بالا می رود در این صورت عمل هواگیری از سیستم نیوپایپ درست انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید