نیوپایپ و نحوه کنترل سیستم گرمایش از کف آن

کنترل در سیستم گرمایش از کف نیوپایپ نقش مهمی را ایفا میکند. چرا که در بسیاری از پروژه ها هزینه ها مهم بوده و تأثیر مستقیمی بر تصمیم گیری و انتخاب سیستم حرارتی دارد. کنترل در سیستم گرمایش از کف به دو روش صورت می گیرد:نیوپایپ

کنترل سیستم به روش معمولی

در این روش، خروجی های هر کلکتور نیوپایپ دارای شیر کنترل معمولی بوده و کنترل آن به راحتی توسط کاربر امکان پذیر است. از مزایای این روش میتوان به اقتصادی بودن آن اشاره کرد به دلیل اینکه شیرهای نصب شده روی کلکتور، هوشمند نیستند، طول مدارها جهت جلوگیری از عدم توزیع یکنواخت باید بالانس شده و طبق استاندارد طراحی شوند. مثلاً در ساختمانهای مسکونی و استفاده از لوله سایز ۱۶ میلی متر مدارها باید حدود ۹۰ متر طول داشته باشند. اختلاف مدارها در این سیستم میتواند حدود ۱۰ از بالاترین مدار تا پایین ترین آنها باشد. از معایب سیستم گرمایش از کف کنترل معمولی نیز میتوان به محدودیت در طول مدارها و عدم کنترل دما در فضاها اشاره کرد. با استفاده از شیرهای معمولی در خروجیهای کلکتور با باز و بسته کردن شیرها و کنترل دبی میزان انتقال حرارت را کاهش داده و زمان رسیدن به تعادل طولانی تر می شود.

کنترل سیستم به روش شیرهای برقی و ترموستات

عده ای از کاربران تمایل دارند تا محیطی که سیستم گرمایش از کف نیوپایپ در آن اجرا شده را به صورت اتوماتیک کنترل کنند استفاده از شیرهای برقی و ترموستات منجر به کنترل در فضاهای مختلف و در نتیجه افزایش آسایش و بهبود کیفیت اجرا خواهد شد. اگر چه قرار دادن شیر مجزا در هر اتاق و فضاهای مستقل سبب بالا رفتن هزینه های مالک می شود ولی یقیناً برخی دیگر از خواسته های آنان را نیز تأمین خواهد کرد. کلکتورهای مجهز به شیر برقی توسط ترموستاتهایی که در فضای داخلی نصب شده، کنترل میشوند.
این سیستم نیوپایپ بدین صورت عمل میکند که ترموستاتهای نصب شده روی دیوار داخل فضا، دمایی که به دلخواه کاربر تنظیم میشود را با دمای محیط تطابق میدهد.
در صورتی که دمای محیط نسبت به دمای دلخواه کاربر بیشتر شود، شیر محرک برقی نصب شده روی کلکتور رفت جلوی خروج آب با دمای بالا را گرفته و جریان را متوقف میکند این کار تا زمان رسیدن دمای محیط به دمای مورد نظر کاربر ادامه می یابد. همچنین اگر دمای محیط از دمای تنظیم شده توسط کاربر پایین تر بود، شیر محرک برقی نیوپایپ باز شده و شدت جریان را تا زمان مناسب بیشتر میکند.
نکته قابل توجه آن که طول مدارها در سیستم گرمایش از کف با کنترل ترموستات میتواند اختلاف داشته باشد. بدین صورت که مدارها میتواند در سیستم مسکونی از ۱۰ متر طول شروع شده و حتی تا ۱۰۰ متر هم طراحی شود و نیازی به بالانس بودن آنها نیست.
محل نصب ترموستات با توجه به موقعیت افراد و مکانهای مورد نظر تعیین شده و باید طوری نصب شود که آسایش فرد در آن ارتفاع را تأمین کند.
ترموستات بایستی روی دیوار داخلی نصب شده و در معرض تابش مستقیم آفتاب یا حتی وسایل گرمایی نباشد ارتفاع مناسب برای نصب ترموستات از کف نهایی ۱۵۰ سانتی متر است.
زمانی که دمای هوای محیط بیرون بالا رود میتوان از ترموستاتیکهایی استفاده کرد که دمای آب سیستم گرمایش را کاهش داده و در صورت پایین آمدن دمای بیرون سیستم به طوری فعال شود که دمای آب سیستم گرمایشی افزایش یابد.
این روش کنترل شاید بتواند روش کاملی برای متعادل کردن دمای داخل با دمای محیط جهت بهینه سازی مصرف انرژی باشد.
در صورت اجرای سیستم کنترل ترموستاتیک نیوپایپ قبل از اجرای کف سازی زیرین سیستم گرمایش از کف، حتماً باید محل ترموستاتها مشخص شده و اگر از ترموستات های با سیم استفاده میشود لوله کشی برق و سیم کشی قبلاً انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید